امروز : 05 اسفند 1397
top
top
top
top
top
ایمیل
اشتراک
کوچک
فونت
بزرگ
کدخبر:1075
تاریخ انتشار:چهارشنبه 10 دي 17:05

فعالیت چشمگیر زنان در حفظ قرآن کریم

2تا کافی نیستمعاون آموزش سازمان دارالقرآن با اشاره به اینکه ۸۵ درصد حافظان قرآن را بانوان تشکیل می‌دهند از کمبود بودجه جهت راه‌اندازی جلسات محوری و ثابت حفظ برای بانوان خبر داد و گفت: در صورت تأمین بودجه و استقبال این جلسات راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش فارس، سازمان دارالقرآن با توجه به ضرورت تحقق مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر گسترش حفظ قرآن کریم اقدام به راه اندازی ۵۰ جلسه محوری و ثابت حفظ قران کریم کرد.

این جلسات حفظ قرآن برای برادران در نظر گرفته شده بود و قرار بود پس از گذشت مدتی از اجرای آن جلسات حفظ قرآن کریم برای خواهران نیز برگزار شود اما به دلیل کمبود اعتبارات و عدم تخصیص بودجه نیم‌درصدی به این سازمان وعده آنها محقق نشد.

کمبود بودجه مانع موفقیت لازم جلسات حفظ شد

«محمد مهدی بحرالعلوم» معاون آموزش سازمان دارالقرآن در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس با اشاره به راه‌اندازی ۵۰ جلسه ثابت و محوری حفظ قرآن کریم از سال گذشته، اظهار داشت: این جلسات قرآنی از سال گذشته با محوریت مساجد برگزار شدند البته برپایی این جلسات نقاط مثبت و منفی بسیاری داشت به طوری که در برخی استان‌ها موفق و در برخی دیگر از آنها موفقیت چندانی نداشتیم.

وی یکی از دلایل عدم موفقیت لازم برگزاری جلسات محوری حفظ قرآن را نبود بودجه مناسب عنوان کرد و گفت: کمبود بودجه مانع پیشرفت مناسب فعالیت‌های قرآنی می‌شود به همین جهت برخی برنامه‌های ما نیز با وجود اثرگذاری بسیار چندان موفق نبودند.

۸۵ درصد حافظان قرآن کریم از بانوان هستند

بحرالعلوم با اشاره به اینکه ۸۵ درصد حافظان قرآن از بانوان هستند، افزود: جلسات محوری حفظ قرآن برای برادران در نظر گرفته شده بود و قصد داشتیم این جلسات را برای خواهران نیز تشکیل دهیم اما با توجه به کمبود بودجه چنین امکانی وجود ندارد در حالی که بر اساس آمارها بیشتر افرادی که به حفظ قرآن روی می‌آورند از خواهران هستند بنابراین نیاز بسیاری به برگزاری جلسات حفظ دارند البته در صورت تأمین بودجه و استقبال جلسات حفظ بانوان را نیز تشکیل می‌دهیم.

حفظ قرآن به عنوان فرهنگ نهادینه نشده است

معاون آموزش سازمان دارالقرآن با بیان اینکه در بیشتر جلسات قرآن به تلاوت پرداخته می‌شود، خاطر نشان کرد: متأسفانه در کشور ما هنوز حفظ قرآن به عنوان فرهنگ نهادینه نشده است به همین خاطر جلسات حفظ نیز به طور شایسته‌ و با حضور حداکثری افراد برگزار نمی‌شوند.

وی با اشاره به اینکه جلسات محوری و ثابت حفظ قرآن کریم روشی نوین در برگزاری جلسات سنتی قرآن ایجاد کرد، افزود: ما با برگزاری چنین جلساتی به دنبال احیای فرهنگ جلسات سنتی به روشی نوین هستیم؛ در جلسات ثابت و محوری سخت‌گیری‌های جلسات سنتی حذف شده اما تمامی جلسات به صورت هفتگی و منظم برگزار می‌شوند.

یادداشت

chapta
استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر منبع بلا مانع است